Jakiego zestawu do odpowietrzania potrzebuję dla hamulców SRAM / AVID?

Ten wpis powstał by wyjaśnić pewną kwestię odnośnie zestawów do odpowietrzania w hamulcach SRAM / AVID. Miałem wiele zapytań w stylu „czy ten zestaw do odpowietrzania Sram Guide będzie u mnie pasował?” Kilka osób też oceniło zestaw do Sram Guide / Code jako kompletnie nie przydatny do ich hamulców jakby nie patrzeć tego samego modelu.

Chodzi o to, że SRAM od 2017 roku wprowadził w modelach GUIDE R, RS, RSC oraz CODE zacisk (caliper) S4.

Tym samym zaszła konieczność posiadania specjalnej końcówki Bleeding Edge, by tego typu hamulec mógł zostać odpowietrzony.

 

Zacisk S4

Nowe gniazdo w tym zacisku znacząco ułatwia sam proces odpowietrzania. Końcówkę Bleeding Edge wkładamy w gniazdo do usłyszenia typowego kliknięcia. Następnie pokrętłem końcówki otwieramy zawór. Takie rozwiązanie oznacza brak wycieku płynu i dodatkowego zapowietrzania zacisku.

Na zdjęciu powyżej widać jak wygląda gniazdo pod końcówkę Bleeding Edge. Nie ma w nim widocznego gwintu jak przy zwykłych gniazdach w hamulcach Sram / Avid.

Jeśli nie masz pewności co do swojego modelu hamulca, to wystarczy sprawdzić gniazdo w zacisku.

Gdy będzie z gwintem, to do odpowietrzania potrzebujesz zwykłego zestawu Sram / Avid ze standardowymi końcówkami.

Oba rodzaje zestawów znajdziesz w naszym sklepie 24bike.pl

Zestaw standardowy AVID / SRAM

Zestaw do zacisków typu S4 wymagających końcówki Bleeding Edge

jest jeszcze zestaw standardowy rozbudowany o komplet blokerów tłoczków (3 rodzaje) u producenta 4Yourbike nazwany: zestaw Avid / Sram PRO

Odpowietrzanie S4 krok po kroku

Samą procedurę odpowietrzania znajdziesz w instrukcji zawartej w zestawie. Oczywiście wszystko opisane w języku polskim. Jeśli potrzebujesz wizualnego wsparcia, to warto zajrzeć do video z linku.

Video prezentujące krok po kroku odpowietrzanie zacisku S4.