Mocowanie tarczy na 6 śrub czy Center Lock?

Mocowanie tarcz hamulcowych do piasty rowerowej może odbywać się w dwóch systemach. Tym bardziej popularnym jest system mocowania na 6 śrub, drugi system to wspierany przez Shimano standard Center lock. Więcej zalet ma ten drugi, zwłaszcza dla osób które mają spore wymagania co do niskiej wagi i sztywności. Pozostali docenią standard na 6 śrub za niższą cenę i szeroki wybór tarcz, który pozwoli dobrać idealne do stylistyki posiadanego roweru.

Standard na 6 śrub

Mocowanie do piasty odbywa się na 6 śrub M5 z główką na klucz torx lub imbusowy. Ważną kwestią jest równe ułożenie tarczy i prawidłowe dokręcenie śrub (patrz niżej). Dodatkowo Shimano do swoich tarcz w tym systemie dodaje blaszki zabezpieczające śruby przed wykręcaniem.


Standard Center Lock

Tarcza hamulcowa zostaje precyzyjnie osadzona na piaście i dokręcona specjalną nakrętką.

 

 

 

Nakrętkę zakręcamy i odkręcamy odpowiednim kluczem. Najczęściej będzie pasował ten sam co do kasety Shimano, czyli TL-LR10

 

Standard na 6 śrub vs Center lock

 • Zazwyczaj system Center Lock jest lżejszy (dotyczy to zwłaszcza piast)
 • Łatwiej zakładać i ściągać tarcze w standardzie Center Lock, chociaż wymaga to specjalnego klucza
 • Tarcze w standardzie Center Lock nie wymagają precyzyjnego ustawiania przy montażu. Samoczynnie pozycjonują się w idealnej centralnej pozycji.
 • Tarcze w systemie Center Lock są zazwyczaj droższe (przy porównaniu tarcz tej samej grupy osprzętu).
 • Większy wybór tarcz w standardzie na 6 śrub. Standard Center Lock jest opatentowany przez Shimano i niewielu producentów tarcz czy piast, decyduje się na zastosowanie go w swoich produktach.
 • Tarcze na 6 śrub zazwyczaj występują w wielu kolorowych odmianach, czego nie można powiedzieć o tych w standardzie CL

 

Video Clarksa jak montować tarczę w standardzie 6 śrub

Opis poszczególnych kroków przy montażu tarcz na śruby:

 

 1. Wymyj ręce przed pracą -zwłaszcza jeśli miałeś do czynienia z substancjami oleistymi lub załóż czyste rękawiczki 😉
 1. Ustaw tarcze wg kierunku obrotu (symbol Rotation -> powinien być na tarczy i powinien się znajdować od strony przykręcania śrub)
 2. Wkręć śruby do połowy
 3. Dokręcaj śruby przeciwległe do siebie, pilnując przy tym idealnie centralnego wypozycjonowania tarczy.
 4. Dokręć tarcze kluczem dynamometrycznym z siłą 4-6 Nm . Jeśli nie masz takiego klucza, to dokręcaj przeciwlegle z wyczuciem siły. Równomiernie i mocno ale bez przesady.

Adaptery do łączenia systemów

Oczywiście istnieje możliwość montowania tarcz na 6 śrub do piast w standardzie Center Lock . Nie ma jednak odwrotnego adaptera czyli do montażu tarczy Center Lock na piastę w standardzie śruby. Trzeba też rozważyć zasadność takiego adaptera. Rośnie waga zestawu i spada sztywność całości. Jednak, jeśli masz na oku tarcze dla których warto zastosować taki adapter, to pewnie się skusisz 😉

Adaptery z Centerlock na 6 śrub wyglądają jak poniżej

Tarcze hamulcowe zarówno na 6 śrub jak i Center Lock znajdziesz na stronach naszego sklepu 24Bike.pl Zapraszamy!